Transport zwierząt wymaga stosowania pewnych zasad. Należy zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom oraz innym pasażerom w przypadku podróży transportem publicznym – na przykład przewożenie psa czy kota autobusem, tramwajem, pociągiem lub taksówką wymaga stosowania smyczy i kagańca w przypadku psów lub pojemników w przypadku kotów. Takie postępowanie zapewnia komfort pasażerom oraz ogranicza możliwość pogryzienia pasażerów przez psa czy podrapania przez kota.
Transport zwierząt regulują przepisy UE
Unia Europejska reguluje transport zwierząt oraz jego zasady. Zwierzęta często przewozi się w celach komercyjnych – transportuje się zwierzęta do rzeźni, na wystawy, pokazy i konkursy, do schronisk dla bezdomnych zwierzaków, do ogrodów zoologicznych. Wozi się także zwierzęta do doświadczeń, na przykład króliki, chomiki czy świnki morskie są przewożone w taki sposób. Na takie przewozy należy mieć zawsze zezwolenie. Odrębne przepisy regulują przewożenie zwierząt z krajów Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii.
Kiedy nie trzeba mieć zezwoleń na przewóz?
Zezwoleń nie trzeba mieć, gdy jest to np. transport własnego konia w celach rekreacyjnych czy też transportowanie psa, kota lub innego zwierzęcia towarzyszącego podróżnym. Bez dokumentacji wiezie się pupila do weterynarza. Rolnicy wożący zwierzęta w celu wypasu także nie muszą zbierać dokumentacji. Dbałość o sprawdzenie czy zezwolenia trzeba mieć, czy też nie spoczywa na osobie transportującej czworonogi.
Przewóz zwierząt za granicę wymaga zezwoleń. Taka dokumentacja musi być przy właścicielu zwierzęcia. Okazuje on ją na żądanie odpowiednim władzom, takie są zasady. Zdecydowanie warto zadbać o dokładne sprawdzenie przepisów i zastosować się do nich w pełni. Zwierząt nie wolno przewozić w zatłoczonych pojazd, narażając je na wyrządzenie sobie krzywdy, na przykład połamanie nóg. Jest to traktowane jako przestępstwo i karane przez odpowiednie służby. Warunki transportu muszą być humanitarne i zapewnić zwierzakom pewien komfort psychiczny.