Liczba zarejestrowanych w naszym kraju samochodów o napędzie hybrydowym i elektrycznym nieustannie rośnie. Oferta tego typu pojazdów jest coraz większa i coraz bardziej dostępna dla osób, którym tak jak koncernom motoryzacyjnym, zależy na środowisku. Jaka jest charakterystyka samochodów hybrydowych i elektrycznych? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?
Kluczowe atuty samochodów elektrycznych
Decydując się na zakup samochodu elektrycznego bez wątpienia stawiamy na wysoki komfort jazdy. Silniki w tych pojazdach generują bardzo mało dźwięków, czy znanych miłośnikom LPG drgań. Elektryki, np. lidera w tym segmencie Toyoty, nadają się przede wszystkim do pokonywania krótkich odcinków w codziennej jeździe po mieście. Kolejne ich atuty to bardzo niskie koszty naprawy i wymiany części. Minusem, który może powodować czasami problemy są oczywiście kwestie ładowania – tutaj musimy zarządzać czasem jazdy na baterii i pamiętać o regularnym ładowaniu. Na ten moment w naszym kraju liczba miejsc umożliwiających ładowanie jest jeszcze mało rozwinięta, co może być problemem np. przy dłuższych wakacyjnych wyjazdach.
Co musisz wiedzieć o samochodach hybrydowych?
Najważniejszym atutem samochodów hybrydowych jest uniwersalność ich użytkowania. Umożliwiają naprzemienne korzystanie z zasilania z baterii oraz w przypadku wyjazdu poza miasta – z klasycznego silniki. Hybrydy typu plug-in cechują się bardzo dobrymi osiągami w zakresie dynamiki i wydajności jazdy. Korzystając z klasycznych hybryd musimy pamiętać, że korzystanie z silnika elektrycznego jest możliwe tylko przez pewien, stosunkowo krótki czas, a w czasie jazdy powinniśmy uważać, by nie jeździć zbyt agresywnie.
Porównanie – lepiej zdecydować się na hybrydę, czy elektryka?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – to zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb w zakresie korzystania z samochodu. Jeżeli na co dzień jeździmy głównie po mieście, do pracy i na zakupy – to do pokonywania tych krótkich odcinków doskonale sprawdzi się samochód w pełni elektryczny. Szczególnie, jeżeli mieszkamy w większym mieście. Elektryk jest także najbardziej opłacalny kosztowo. Wybierając się w podróż musimy jednak zaplanować czas na ładowanie i poznać miejsca, gdzie będzie to możliwe – szczególnie, jeżeli nie będziemy korzystali z szybkich ładowarek, tylko tych klasycznych. Jeżeli jednak nie możemy szczegółowo planować naszych wyjazdów i często jeździmy w długie trasy – wtedy warto pomyśleć o alternatywie w postaci hybrydy, np. w wersji plug-in.