W ubiegłym roku na polskich drogach, miało miejsce ponad 300 tysięcy kolizji i ponad 20 tysięcy wypadków. Zdaniem policjantów z wydziału ruchu drogowego, aż 20% incydentów związanych ze złym stanem technicznym samochodu, to wypadki związane z wadą układu kierowniczego i złym stanem ogumienia. Dlatego zarówno użytkownicy indywidualni, jak i właściciele komercyjnych flot, bezwzględnie powinni o stan opon swoich pojazdów.
Stan techniczny podstawą bezpieczeństwa
Niestety część kierowców nadal zadaje sobie pytanie, czy warto oszczędzać na oponach? Wielu użytkowników dróg nie zdaje lub nie chce zdawać sobie sprawy z tego, że o samochód należy dbać. Często do mechanika udają się dopiero wtedy, kiedy ich auto nie przejdzie przeglądu technicznego. Niektórzy kierowcy uważają, że opony nadają się do użytku o wiele dłużej, niż wskazują normy i okres przydatności przewidziany przez producentów. Z reguły firmy oponiarskie przewidują, że nie można używać jednego kompletu opon dłużej niż 10 lat. W rzeczywistości opony mogą zużyć się znacznie szybciej, ponieważ okres przydatności jest uzależniony od intensywności i sposobu jazdy kierowcy. Prawo ruchu drogowego określa minimalną grubość bieżnika na 1,6 mm. Eksperci od bezpiecznej jazdy zalecają zmianę ogumienia jeszcze wcześniej. Sprawny samochód zwiększa szansę na to, że podróżowanie nim nie zostanie przerwane przez przykrą niespodziankę.
Na co zwracać uwagę przy zakupie opon?
Na pewno to, czy warto oszczędzać na oponach, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Poza doborem ogumienia pasującego do modelu samochodu, istotną kwestią jest wybór zgodny z przeznaczeniem. Sklepy posiadają szeroką ofertę opon letnich, zimowych oraz całorocznych. Wulkanizatorzy nie polecają robienia zakupów u niesprawdzonych pośredników, którzy nie dają pełnej gwarancji na sprzedawany towar. Opony, które są warte zainteresowania muszą posiadać wszystkie certyfikaty wymagane w UE. Koniecznie należy zwracać uwagę na to, jakie indeksy prędkości, ścieralności i hałasu oferuje dany producent.